PRVÁ POMOC – ZLOMENINY
K zlomeninám dochádza po náhlom pohybe, páde, údere či kopnutí. Zlomeninu väčšinou len predpokladáme pri bolestivom poranení kostí končatín a rebier.
Prejavy:
Postihnutý pociťuje bolesť v mieste zlomeniny, jeho pohyb je sťažený alebo nemožný. Deformácia a opuch nebývajú vždy prítomné, podkožný krvný výron sa môže objaviť až po niekoľkých hodinách.
- Pri zavretej zlomenine je koža nad zlomeninou neporušená.
- Pri otvorenej zlomenine vidieť porušenie kože, pred znehybnením priložíme sterilný obväz na ranu a v prípade krvácanie tlačíme okraje rany k sebe.


Prvá pomoc:
- Vytvorenie opory na poranenej končatine podložením rúk pod a nad miestom zlomeniny.
- Znehybnenie tak, aby bol znehybnený jeden kĺb pod aj nad zlomeninou.
- Horná končatina: Zlomenú hornú končatinu dáme buď do závesu z trojrohej šatky alebo znehybníme priamo v rukáve odevu. Zlomenina kľúčnej kosti sa ošetruje ako zlomenina hornej končatiny.
- Dolná končatina: Pri zlomenine dolnej končatiny priložíme zdravú končatinu k postihnutej tak, aby sme s postihnutou nehýbali a priviažeme. Pri veľkej deformácii možno využiť rôzne druhy obloženia na znehybnenie (vankúš, deku, noviny).
Pri prvej pomoci nedokážeme rozlíšiť zmliaždenie svalu, vyvrtnutie, vykĺbenie a zlomeninu, ale príznaky sú rovnaké a prvá pomoc tiež!
- PRVÝ KONTAKT S POSTIHNUTÝM
- ZASTAVENIE DÝCHANIA A KRVNÉHO OBEHU
- VEĽKÉ VONKAJŠIE KRVÁCANIE
- BEZVEDOMIE, EPILEPSIA
- ŠOK
- POPÁLENINY
- POLEPTANIE KOŽE, SLIZNÍC, OČÍ
- ZLOMENINY
- SRDCOVÝ ZÁCHVAT – INFARKT SRDCA
- NÁHLA MOZGOVÁ PRÍHODA
- REZNÉ, BODNÉ, TRŽNÉ A STRELNÉ RANY
- CUDZIE TELESO V OKU, NOSE A UCHU
- AUTONEHODA
- PRIVOLANIE ZÁCHRANNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY