S príchodom teplejšieho počasia sa zvyšuje aj výskyt hmyzu, vrátane druhov, ktoré žihadlami môžu spôsobiť nepríjemné uštipnutia. Pokiaľ nie ste alergický na jed včely, osy, sršňa alebo čmeliaka, tak takéto uštipnutie je síce nepríjemné, no nijako nie nebezpečné.
Situácia sa však dramaticky mení, ak sa vám takýto hmyz náhodou dostane do úst a uštipne vás vo vnútri hrdla. Vtedy totiž hrozí, že vám hrdo opuchne, uzatvorí priechod vzduchu a vy sa potom zadusíte. Nebezpečné situácie, kedy sa hmyz dostane do úst. Určite vás napadla situácia, keď vám hmyz náhodou vletí do pootvorených úst. Prípadne, keď idete na bicykli a stane sa to pri vyššej rýchlosti.
Existuje však aj iná pomerne častá situácia, na ktorú nie vždy myslíte, no je o to viac nebezpečnejšia.Problémom sú sladené nápoje v plechovkách. Predstavte si bežnú letnú situáciu, keď sedíte niekde vonku v bufete či na lavičke a v horúcom počasí sa osviežite nápojom z plechovky. Popri tom sa s priateľmi rozprávate a nevšimnete si, že vám osa vliezla dovnútra.
Následne si idete znova odchlipnúť a problém je na svete – s dúškom nápoja prehltnete napríklad osu a tá vás uštipne do hrdla. Plechovky majú tú nevýhodu, že sú nepriesvitné a teda do nich nevidíte. Preto radšej používajte slamku alebo kupujte nápoje v priesvitných fľašach.
Ako si zachrániť život pri uštipnutí hmyzom v hrdle?
Opuch hrdla znútra môže viesť k uzavretiu priechodu vzduchu a hrozí zadusenie. Pozrime sa teda bližšie na to, čo sa dá v takejto situácii urobiť.
Úplne prvú vec, ktorú by ste mali urobiť, je volať záchranku, keďže ide naozaj o život ohrozujúci stav.
No a teraz sa pozrime na možnosti pomoci postihnutému, ktoré máte.
1. Zasunutie špeciálnej trubičky do hrdla
Kedysi dávno boli takéto trubičky súčasťou auto lekárničiek. Bohužiaľ, dnes už z nejakého zvláštneho dôvodu nie sú. Je preto dobré dobre si takúto vec zohnať a mať ju vždy po ruke, či už doma alebo v aute.
2. Akútna tracheotómia, čiže otvor do priedušnice
V prípade hrozby akútneho udusenia posledná možnosť je prerezanie otvoru do priedušnice (vertikálny rez zvyčajne od druhej po štvrtú tracheálnu chrupavku). Zrejme vám teraz behá mráz po chrbte, veď ktorý človek bez medicínskeho vzdelania by bol schopný inému prerezať otvor do krku?!
Bez tohto zákroku však môže postihnutý človek so zablokovaným dýchaním do pár minút umrieť.
Preto sme v úvode zdôraznili, že aj keď sa to spočiatku nemusí zdať akútne, pri uštipnutí hmyzom v hrdle je nutné ihneď volať záchranku.
Pár extra tipov na záver
Najlepšia vec je byť na nebezpečné situácie vopred pripravený, zadovážte si preto uvedené trubičky. Popýtať sa ne môžete v lekárni. Do doby, kým dôjde záchranka, existuje ešte jeden spôsob, ako opuch a upchatie dýchacích ciest oddialiť alebo zmierniť.
Postihnutému dajte do úst cmúľať kocku ľadu, prípade popíjať studenú vodu a na vonkajšiu časť hrdla zasa aplikujte studený obklad.
Pomocou chladu získate cenné minúty do príchodu prvej pomoci, aby ste nemuseli pristúpiť k amatérskej tracheotómii. Tá by sama o sebe mohla byť nočnou morou tak pre postihnutého, ako aj pre vás, jeho záchrancu.
Aký užitočný bol tento príspevok?
Kliknutím na hviezdičku ho ohodnotíte!
Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hlasov: 13
Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.