Ako riešiť prvú pomoc pri dusení sa dieťaťa?

U batoliat a malých detí to býva v polovici prípadov jedlo, v druhej polovici je to dusenie v dôsledku prehltnutia predmetov, napríklad mincí, drobných strukovín –fazuľa alebo drobných kúskov hračiek. Pri malých deťoch sa stláča sa iba hrudník, aplikujte 5-krát ,tzv. Heimlichov manéver. Navyše pri týchto deťoch nám pomôže aj gravitácia; aby sme uvoľnili cudzie teleso z dýchacích ciest, pomáhame si polohou dieťaťa „dole hlavou“. Bezpečnosť je dôležitá – záchranca sa nemá vystavovať nebezpečenstvu a má zvážiť bezpečné prostredie pre dusiace sa dieťa.
1. Ak je prítomný efektívny (účinný) kašeľ: 
  • nie je potrebný iný manéver; povzbudzujte dieťa ku kašľu a sledujte stav
2. Ak je kašeľ neefektívny (neúčinný) alebo sa neefektívnym stáva:
  • aplikujte úder medzi lopatky – dieťa mladšie ako jeden rok umiestnite dole hlavou ( pozor na pád ), aby mohla pôsobiť aj gravitácia, v stoji položte dieťa na svoje stehno na bruško ( bezpečnejšie je, ak záchranca kľačí alebo sedí ), jednou rukou ho držte v oblasti čeľuste – dávajte však pozor, aby nedošlo k stlačeniu mäkkých tkanív krku, čo by mohlo viesť k zhoršeniu dusenia, druhou rukou – dlaňou aplikujte údery medzi lopatky. Dieťa staršie ako 1 rok môžete položiť cez kolená; ak to nie je možné, dieťa predkloňte
  • aplikujte najviac 5-krát úder dlaňou medzi lopatky
  • volajte záchrannú zdravotnú službu
  • ak nedošlo k uvoľneniu dýchacích ciest, aplikujte u detí Heimlichov manéver , u dojčiat brucho nestláčajte, použite stlačenia hrudníka ako pri resuscitácii; dojča otočte na chrbát – dosiahnete to tak, že jedna ruka bude pozdĺž chrbta a prstami obchytíte záhlavie; druhou rukou v strede hrudníka (cca 1 prst nad mečovitý výbežok), urobte 5 stlačení (stlačenia sú technikou identické so stláčaniami hrudníka pri resuscitácii, robte to pomalším tempom)
Ak nedošlo k uvoľneniu dýchacích ciest a dieťa je stále pri vedomí, striedajte 5 úderov medzi lopatky a 5-krát Heimlichov manéver, resp. stlačenie hrudníka (dojčatá); v tejto fáze nenechávajte dieťa samé a počkajte na príchod záchranárov.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ho ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 7

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Prihláste sa na odber noviniek